Izba Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lubelskim

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego znajduje się w budynku dawnego więzienia UB – miejscu kaźni nazywanym “Smoczą Jamą”. Tam byli przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Wystawa w izbie zaprojektowana została przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można na niej poznać historię komunistycznego terroru, sylwetki funkcjonariuszy i wspomnienia więźniów. Zrekonstruowany został również wygląd pokoju przesłuchań z narzędziami służącymi do torturowania więźniów.

Podobne więzienia znajdowały się we wszystkich miastach wojewódzkich i powiatowych, a nawet w gminach przy posterunkach milicji obywatelskiej. Tomaszowskie więzienie UB funkcjonowało od 1944 do 1956 roku. Po jego zlikwidowaniu pomieszczenia te użytkowane były przez sąd rejonowy jako archiwum. Po przejęciu budynku przez urząd miasta powstała inicjatywa upamiętnienia historii tego miejsca.

Izba Pamięci została otwarta dla zwiedzających w 2010 roku w 65. rocznicą odbicia więźniów. W nocy z 13 na 14 listopada 1945 roku oddział Kompanii “Narol” pod dowództwem Karola Kosteckiego ps. “Kostek” uwolnił z więzienia 70 osób. Podczas otwarcia wydarzenia sprzed lat odtworzyły grupy rekonstrukcji historycznej z Tomaszowa Lubelskiego i Biłgoraja.

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego znajduje się przy

ul. Lwowskiej 64.

Można ją zwiedzać  od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00 a w weekendy po wcześniejszym umówieniu się. 

Opiekunem jest Józef Szajewski tel. 507 498 757

Warto odwiedzić:

Muzeum Regionalne im. Janusza Petera
ul. Zamojska 2, 22-600 Tomaszów Lubelski
www.muzeum.powiat-tomaszowski.com.pl